< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

973 (CMLXXIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 973. година од новата ера, 973. од првиот милениум, 73. од 10 век и четвртта од 970-тите.

973 г.  во други календари
Грегоријански календар 973
CMLXXIII
Ab urbe condita 1726
Асирски календар 5723
Бахајски календар -871–-870
Бенгалски календар 380
Берберски календар 1923
Будистички календар 1517
Бурмански календар 335
Византиски календар 6481–6482
Еврејски календар 4733–4734
Ерменски календар 422
ԹՎ ՆԻԲ
Етиопски календар 965-966
Ирански календар 351–352
Исламски календар 362–363
Јулијански календар 973    CMLXXIII
Кинески календар 壬申年月日
(3609/3669)
— до —
癸酉年月日
(3610/3670)
Коптски календар 689–690
Корејски календар 3306
Календар Мингуо 939 пред РК
民前939年
Селевкидски календар 1284–1285
Тајландски сончев календар 1516
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1029–1030
 - Шака самват 895–896
 - Кали југа 4074–4075
Холоценски календар 10973
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6481 и 6482 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5723 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4733 и 4734 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1726.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 973. година се протега во 3609 и 3610, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3669 и 3670 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1516. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 362 и 363 исламска година.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди