< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

924 (CMXXIV) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 924 година од новата ера, 924. од првиот милениум, 24. од X век и петта од 920-тите.

924 во разни календари
Грегоријански календар924
CMXXIV
Ab urbe condita1677
Ерменски календар373
ԹՎ ՅՀԳ
Асирски календар5674
Балиски календар845–846
Бенгалски календар331
Берберски календар1874
Будистички календар1468
Бурмански календар286
Византиски календар6432–6433
Кинески календар癸未(вод. коза)
3620 или 3560
    — до —
甲申年 (дрв. мајмун)
3621 или 3561
Коптски календар640–641
Етиопски календар916–917
Еврејски календар4684–4685
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера980–981
 - Сачка ера845–846
 - Кали-југа4024–4025
Холоценски календар10924
Ирански календар302–303
Исламски календар311–312
Јапонски календарЕнчо 2
(延長2年)
Јавански календар823–824
Јулијански календар924
CMXXIV
Корејски календар3257
Мингуо-календар988 пред Р. Кина
民前988年
Нанакшахи−544
Селевкидски календар1235/1236 г.г.
Тајландски сончев календар1466–1467
Тибетски календар阴水羊年
(женска вода-коза)
1050 или 669 или −103
    — до —
阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
1051 или 670 или −102

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6432 и 6433 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5674 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4684 и 4685 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1677.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 924 година се протега во 3560 и 3561, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3620 и 3621 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1467. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 311 и 312 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди