< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

925 (CMXXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 925 година од новата ера, 925. од првиот милениум, 25. од X век и шеста од 920-тите.

925 во разни календари
Грегоријански календар925
CMXXV
Ab urbe condita1678
Ерменски календар374
ԹՎ ՅՀԴ
Асирски календар5675
Балиски календар846–847
Бенгалски календар332
Берберски календар1875
Будистички календар1469
Бурмански календар287
Византиски календар6433–6434
Кинески календар甲申(дрв. мајмун)
3621 или 3561
    — до —
乙酉年 (дрв. петел)
3622 или 3562
Коптски календар641–642
Етиопски календар917–918
Еврејски календар4685–4686
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера981–982
 - Сачка ера846–847
 - Кали-југа4025–4026
Холоценски календар10925
Ирански календар303–304
Исламски календар312–313
Јапонски календарЕнчо 3
(延長3年)
Јавански календар824–825
Јулијански календар925
CMXXV
Корејски календар3258
Мингуо-календар987 пред Р. Кина
民前987年
Нанакшахи−543
Селевкидски календар1236/1237 г.г.
Тајландски сончев календар1467–1468
Тибетски календар阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
1051 или 670 или −102
    — до —
阴木鸡年
(женско дрво-петел)
1052 или 671 или −101

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6433 и 6434 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5675 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4685 и 4686 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1678.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 925 година се протега во 3561 и 3562, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3621 и 3622 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1468. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 312 и 313 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди