< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

970 (CMLXX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 970 година од новата ера, 970. од првиот милениум, 70. од X век и прва од 970-тите.

970 во разни календари
Грегоријански календар970
CMLXX
Ab urbe condita1723
Ерменски календар419
ԹՎ ՆԺԹ
Асирски календар5720
Балиски календар891–892
Бенгалски календар377
Берберски календар1920
Будистички календар1514
Бурмански календар332
Византиски календар6478–6479
Кинески календар己巳(зем. змија)
3666 или 3606
    — до —
庚午年 (мет. коњ)
3667 или 3607
Коптски календар686–687
Етиопски календар962–963
Еврејски календар4730–4731
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1026–1027
 - Сачка ера891–892
 - Кали-југа4070–4071
Холоценски календар10970
Ирански календар348–349
Исламски календар359–360
Јапонски календарАна 3 / Тенроку 1
(天禄元年)
Јавански календар871–872
Јулијански календар970
CMLXX
Корејски календар3303
Мингуо-календар942 пред Р. Кина
民前942年
Нанакшахи−498
Селевкидски календар1281/1282 г.г.
Тајландски сончев календар1512–1513
Тибетски календар阴土蛇年
(женска земја-змија)
1096 или 715 или −57
    — до —
阳金马年
(машко железо-коњ)
1097 или 716 или −56

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6478 и 6479 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5720 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4730 и 4731 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1723.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 970 година се протега во 3606 и 3607, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3666 и 3667 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1513. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 359 и 360 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   970 на Ризницата ?