< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

901 (CMI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 901 година од новата ера, 901. од првиот милениум, 1. од X век и втора од 900-тите.

901 во разни календари
Грегоријански календар901
CMI
Ab urbe condita1654
Ерменски календар350
ԹՎ ՅԾ
Асирски календар5651
Балиски календар822–823
Бенгалски календар308
Берберски календар1851
Будистички календар1445
Бурмански календар263
Византиски календар6409–6410
Кинески календар庚申(мет. мајмун)
3597 или 3537
    — до —
辛酉年 (мет. петел)
3598 или 3538
Коптски календар617–618
Етиопски календар893–894
Еврејски календар4661–4662
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера957–958
 - Сачка ера822–823
 - Кали-југа4001–4002
Холоценски календар10901
Ирански календар279–280
Исламски календар288–289
Јапонски календарShōtai 4 / Енги 1
(延喜元年)
Јавански календар799–800
Јулијански календар901
CMI
Корејски календар3234
Мингуо-календар1011 пред Р. Кина
民前1011年
Нанакшахи−567
Селевкидски календар1212/1213 г.г.
Тајландски сончев календар1443–1444
Тибетски календар阳金猴年
(машко железо-мајмун)
1027 или 646 или −126
    — до —
阴金鸡年
(женско железо-петел)
1028 или 647 или −125

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6409 и 6410 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5651 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4661 и 4662 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1654.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 901 година се протега во 3537 и 3538, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3597 и 3598 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1444. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 288 и 289 исламска година.

901 во разни календари
Грегоријански календар901
CMI
Ab urbe condita1654
Ерменски календар350
ԹՎ ՅԾ
Асирски календар5651
Балиски календар822–823
Бенгалски календар308
Берберски календар1851
Будистички календар1445
Бурмански календар263
Византиски календар6409–6410
Кинески календар庚申(мет. мајмун)
3597 или 3537
    — до —
辛酉年 (мет. петел)
3598 или 3538
Коптски календар617–618
Етиопски календар893–894
Еврејски календар4661–4662
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера957–958
 - Сачка ера822–823
 - Кали-југа4001–4002
Холоценски календар10901
Ирански календар279–280
Исламски календар288–289
Јапонски календарShōtai 4 / Енги 1
(延喜元年)
Јавански календар799–800
Јулијански календар901
CMI
Корејски календар3234
Мингуо-календар1011 пред Р. Кина
民前1011年
Нанакшахи−567
Селевкидски календар1212/1213 г.г.
Тајландски сончев календар1443–1444
Тибетски календар阳金猴年
(машко железо-мајмун)
1027 или 646 или −126
    — до —
阴金鸡年
(женско железо-петел)
1028 или 647 или −125

901 (CMI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 901 година од новата ера, 901. од првиот милениум, 1. од X век и втора од 900-тите.

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6409 и 6410 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5651 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4661 и 4662 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1654.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 901 година се протега во 3537 и 3538, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3597 и 3598 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1444. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 288 и 289 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди