< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

929 (CMXXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 929 година од новата ера, 929. од првиот милениум, 29. од X век и последна од 920-тите.

929 во разни календари
Грегоријански календар929
CMXXIX
Ab urbe condita1682
Ерменски календар378
ԹՎ ՅՀԸ
Асирски календар5679
Балиски календар850–851
Бенгалски календар336
Берберски календар1879
Будистички календар1473
Бурмански календар291
Византиски календар6437–6438
Кинески календар戊子(зем. стаорец)
3625 или 3565
    — до —
己丑年 (зем. вол)
3626 или 3566
Коптски календар645–646
Етиопски календар921–922
Еврејски календар4689–4690
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера985–986
 - Сачка ера850–851
 - Кали-југа4029–4030
Холоценски календар10929
Ирански календар307–308
Исламски календар316–317
Јапонски календарЕнчо 7
(延長7年)
Јавански календар828–829
Јулијански календар929
CMXXIX
Корејски календар3262
Мингуо-календар983 пред Р. Кина
民前983年
Нанакшахи−539
Селевкидски календар1240/1241 г.г.
Тајландски сончев календар1471–1472
Тибетски календар阳土鼠年
(машка земја-стаорец)
1055 или 674 или −98
    — до —
阴土牛年
(женска земја-вол)
1056 или 675 или −97

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6437 и 6438 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5679 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4689 и 4690 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1682.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 929 година се протега во 3565 и 3566, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3625 и 3626 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1472. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 316 и 317 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди