< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

955 (CMLV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 955 година од новата ера, 955. од првиот милениум, 55. од X век и шеста од 950-тите.

955 во разни календари
Грегоријански календар955
CMLV
Ab urbe condita1708
Ерменски календар404
ԹՎ ՆԴ
Асирски календар5705
Балиски календар876–877
Бенгалски календар362
Берберски календар1905
Будистички календар1499
Бурмански календар317
Византиски календар6463–6464
Кинески календар甲寅(дрв. тигар)
3651 или 3591
    — до —
乙卯年 (дрв. зајак)
3652 или 3592
Коптски календар671–672
Етиопски календар947–948
Еврејски календар4715–4716
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1011–1012
 - Сачка ера876–877
 - Кали-југа4055–4056
Холоценски календар10955
Ирански календар333–334
Исламски календар343–344
Јапонски календарТенрјаку 9
(天暦9年)
Јавански календар855–856
Јулијански календар955
CMLV
Корејски календар3288
Мингуо-календар957 пред Р. Кина
民前957年
Нанакшахи−513
Селевкидски календар1266/1267 г.г.
Тајландски сончев календар1497–1498
Тибетски календар阳木虎年
(машко дрво-тигар)
1081 или 700 или −72
    — до —
阴木兔年
(женско дрво-зајак)
1082 или 701 или −71

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6463 и 6464 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5705 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4715 и 4716 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1708.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 955 година се протега во 3591 и 3592, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3651 и 3652 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1498. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 343 и 344 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   955 на Ризницата ?