< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

982 (CMLXXXII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 982 година од новата ера, 982. од првиот милениум, 82. од X век и трета од 980-тите.

982 во разни календари
Грегоријански календар982
CMLXXXII
Ab urbe condita1735
Ерменски календар431
ԹՎ ՆԼԱ
Асирски календар5732
Балиски календар903–904
Бенгалски календар389
Берберски календар1932
Будистички календар1526
Бурмански календар344
Византиски календар6490–6491
Кинески календар辛巳(мет. змија)
3678 или 3618
    — до —
壬午年 (вод. коњ)
3679 или 3619
Коптски календар698–699
Етиопски календар974–975
Еврејски календар4742–4743
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1038–1039
 - Сачка ера903–904
 - Кали-југа4082–4083
Холоценски календар10982
Ирански календар360–361
Исламски календар371–372
Јапонски календарТенген 5
(天元5年)
Јавански календар883–884
Јулијански календар982
CMLXXXII
Корејски календар3315
Мингуо-календар930 пред Р. Кина
民前930年
Нанакшахи−486
Селевкидски календар1293/1294 г.г.
Тајландски сончев календар1524–1525
Тибетски календар阴金蛇年
(женско железо-змија)
1108 или 727 или −45
    — до —
阳水马年
(машка вода-коњ)
1109 или 728 или −44

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6490 и 6491 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5732 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4742 и 4743 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1735.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 982 година се протега во 3618 и 3619, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3678 и 3679 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1525. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 371 и 372 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   982 на Ризницата ?