< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

978 (CMLXXVIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 978 година од новата ера, 978. од првиот милениум, 78. од X век и деветта од 970-тите.

978 во разни календари
Грегоријански календар978
CMLXXVIII
Ab urbe condita1731
Ерменски календар427
ԹՎ ՆԻԷ
Асирски календар5728
Балиски календар899–900
Бенгалски календар385
Берберски календар1928
Будистички календар1522
Бурмански календар340
Византиски календар6486–6487
Кинески календар丁丑(огн. вол)
3674 или 3614
    — до —
戊寅年 (зем. тигар)
3675 или 3615
Коптски календар694–695
Етиопски календар970–971
Еврејски календар4738–4739
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1034–1035
 - Сачка ера899–900
 - Кали-југа4078–4079
Холоценски календар10978
Ирански календар356–357
Исламски календар367–368
Јапонски календарЏоген 3 / Тенген 1
(天元元年)
Јавански календар879–880
Јулијански календар978
CMLXXVIII
Корејски календар3311
Мингуо-календар934 пред Р. Кина
民前934年
Нанакшахи−490
Селевкидски календар1289/1290 г.г.
Тајландски сончев календар1520–1521
Тибетски календар阴火牛年
(женски оган-вол)
1104 или 723 или −49
    — до —
阳土虎年
(машка земја-тигар)
1105 или 724 или −48

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6486 и 6487 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5728 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4738 и 4739 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1731.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 978 година се протега во 3614 и 3615, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3674 и 3675 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1521. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 367 и 368 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   978 на Ризницата ?