< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

936 (CMXXXVI) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 936 година од новата ера, 936. од првиот милениум, 36. од X век и седма од 930-тите.

936 во разни календари
Грегоријански календар936
CMXXXVI
Ab urbe condita1689
Ерменски календар385
ԹՎ ՅՁԵ
Асирски календар5686
Балиски календар857–858
Бенгалски календар343
Берберски календар1886
Будистички календар1480
Бурмански календар298
Византиски календар6444–6445
Кинески календар乙未(дрв. коза)
3632 или 3572
    — до —
丙申年 (огн. мајмун)
3633 или 3573
Коптски календар652–653
Етиопски календар928–929
Еврејски календар4696–4697
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера992–993
 - Сачка ера857–858
 - Кали-југа4036–4037
Холоценски календар10936
Ирански календар314–315
Исламски календар324–325
Јапонски календарЏохеј 6
(承平6年)
Јавански календар835–837
Јулијански календар936
CMXXXVI
Корејски календар3269
Мингуо-календар976 пред Р. Кина
民前976年
Нанакшахи−532
Селевкидски календар1247/1248 г.г.
Тајландски сончев календар1478–1479
Тибетски календар阴木羊年
(женско дрво-коза)
1062 или 681 или −91
    — до —
阳火猴年
(машки оган-мајмун)
1063 или 682 или −90

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6444 и 6445 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5686 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4696 и 4697 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1689.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 936 година се протега во 3572 и 3573, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3632 и 3633 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1479. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 324 и 325 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   936 на Ризницата ?