< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

951 (CMLI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 951 година од новата ера, 951. од првиот милениум, 51. од X век и втора од 950-тите.

951 во разни календари
Грегоријански календар951
CMLI
Ab urbe condita1704
Ерменски календар400
ԹՎ Ն
Асирски календар5701
Балиски календар872–873
Бенгалски календар358
Берберски календар1901
Будистички календар1495
Бурмански календар313
Византиски календар6459–6460
Кинески календар庚戌(мет. куче)
3647 или 3587
    — до —
辛亥年 (мет. свиња)
3648 или 3588
Коптски календар667–668
Етиопски календар943–944
Еврејски календар4711–4712
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1007–1008
 - Сачка ера872–873
 - Кали-југа4051–4052
Холоценски календар10951
Ирански календар329–330
Исламски календар339–340
Јапонски календарТенрјаку 5
(天暦5年)
Јавански календар851–852
Јулијански календар951
CMLI
Корејски календар3284
Мингуо-календар961 пред Р. Кина
民前961年
Нанакшахи−517
Селевкидски календар1262/1263 г.г.
Тајландски сончев календар1493–1494
Тибетски календар阳金狗年
(машко железо-куче)
1077 или 696 или −76
    — до —
阴金猪年
(женско железо-свиња)
1078 или 697 или −75

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6459 и 6460 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5701 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4711 и 4712 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1704.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 951 година се протега во 3587 и 3588, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3647 и 3648 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1494. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 339 и 340 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди