< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

950 (CML) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 950 година од новата ера, 950. од првиот милениум, 50. од X век и прва од 950-тите.

950 во разни календари
Грегоријански календар950
CML
Ab urbe condita1703
Ерменски календар399
ԹՎ ՅՂԹ
Асирски календар5700
Балиски календар871–872
Бенгалски календар357
Берберски календар1900
Будистички календар1494
Бурмански календар312
Византиски календар6458–6459
Кинески календар己酉(зем. петел)
3646 или 3586
    — до —
庚戌年 (мет. куче)
3647 или 3587
Коптски календар666–667
Етиопски календар942–943
Еврејски календар4710–4711
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1006–1007
 - Сачка ера871–872
 - Кали-југа4050–4051
Холоценски календар10950
Ирански календар328–329
Исламски календар338–339
Јапонски календарТенрјаку 4
(天暦4年)
Јавански календар850–851
Јулијански календар950
CML
Корејски календар3283
Мингуо-календар962 пред Р. Кина
民前962年
Нанакшахи−518
Селевкидски календар1261/1262 г.г.
Тајландски сончев календар1492–1493
Тибетски календар阴土鸡年
(женска земја-петел)
1076 или 695 или −77
    — до —
阳金狗年
(машко железо-куче)
1077 или 696 или −76

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6458 и 6459 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5700 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4710 и 4711 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1703.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 950 година се протега во 3586 и 3587, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3646 и 3647 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1493. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 338 и 339 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   950 на Ризницата ?