< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

989 (CMLXXXIX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 989. година од новата ера, 989. од првиот милениум, 89. од 10 век и последна од 980-тите.

989 г.  во други календари
Грегоријански календар 989
CMLXXXIX
Ab urbe condita 1742
Асирски календар 5739
Бахајски календар -855–-854
Бенгалски календар 396
Берберски календар 1939
Будистички календар 1533
Бурмански календар 351
Византиски календар 6497–6498
Еврејски календар 4749–4750
Ерменски календар 438
ԹՎ ՆԼԸ
Етиопски календар 981-982
Ирански календар 367–368
Исламски календар 378–379
Јулијански календар 989    CMLXXXIX
Кинески календар 戊子年月日
(3625/3685)
— до —
己丑年月日
(3626/3686)
Коптски календар 705–706
Корејски календар 3322
Календар Мингуо 923 пред РК
民前923年
Селевкидски календар 1300–1301
Тајландски сончев календар 1532
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1045–1046
 - Шака самват 911–912
 - Кали југа 4090–4091
Холоценски календар 10989
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6497 и 6498 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5739 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4749 и 4750 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1742.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 989. година се протега во 3625 и 3626, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3685 и 3686 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1532. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 378 и 379 исламска година.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди