< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

942 (CMXLII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 942 година од новата ера, 942. од првиот милениум, 42. од X век и трета од 940-тите.

942 во разни календари
Грегоријански календар942
CMXLII
Ab urbe condita1695
Ерменски календар391
ԹՎ ՅՂԱ
Асирски календар5692
Балиски календар863–864
Бенгалски календар349
Берберски календар1892
Будистички календар1486
Бурмански календар304
Византиски календар6450–6451
Кинески календар辛丑(мет. вол)
3638 или 3578
    — до —
壬寅年 (вод. тигар)
3639 или 3579
Коптски календар658–659
Етиопски календар934–935
Еврејски календар4702–4703
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера998–999
 - Сачка ера863–864
 - Кали-југа4042–4043
Холоценски календар10942
Ирански календар320–321
Исламски календар330–331
Јапонски календарТенгјо 5
(天慶5年)
Јавански календар842–843
Јулијански календар942
CMXLII
Корејски календар3275
Мингуо-календар970 пред Р. Кина
民前970年
Нанакшахи−526
Селевкидски календар1253/1254 г.г.
Тајландски сончев календар1484–1485
Тибетски календар阴金牛年
(женско железо-вол)
1068 или 687 или −85
    — до —
阳水虎年
(машка вода-тигар)
1069 или 688 или −84

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6450 и 6451 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5692 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4702 и 4703 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1695.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 942 година се протега во 3578 и 3579, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3638 и 3639 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1485. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 330 и 331 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди