< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

969 (CMLXIX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 969. година од новата ера, 969. од првиот милениум, 69. од 10 век и последна од 960-тите.

969 г.  во други календари
Грегоријански календар 969
CMLXIX
Ab urbe condita 1722
Асирски календар 5719
Бахајски календар -875–-874
Бенгалски календар 376
Берберски календар 1919
Будистички календар 1513
Бурмански календар 331
Византиски календар 6477–6478
Еврејски календар 4729–4730
Ерменски календар 418
ԹՎ ՆԺԸ
Етиопски календар 961-962
Ирански календар 347–348
Исламски календар 358–359
Јулијански календар 969    CMLXIX
Кинески календар 戊辰年月日
(3605/3665)
— до —
己巳年月日
(3606/3666)
Коптски календар 685–686
Корејски календар 3302
Календар Мингуо 943 пред РК
民前943年
Селевкидски календар 1280–1281
Тајландски сончев календар 1512
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1025–1026
 - Шака самват 891–892
 - Кали југа 4070–4071
Холоценски календар 10969
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6477 и 6478 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5719 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4729 и 4730 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1722.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 969. година се протега во 3605 и 3606, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3665 и 3666 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1512. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 358 и 359 исламска година.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди