< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

966 (CMLXVI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 966 година од новата ера, 966. од првиот милениум, 66. од X век и седма од 960-тите.

966 во разни календари
Грегоријански календар966
CMLXVI
Ab urbe condita1719
Ерменски календар415
ԹՎ ՆԺԵ
Асирски календар5716
Балиски календар887–888
Бенгалски календар373
Берберски календар1916
Будистички календар1510
Бурмански календар328
Византиски календар6474–6475
Кинески календар乙丑(дрв. вол)
3662 или 3602
    — до —
丙寅年 (огн. тигар)
3663 или 3603
Коптски календар682–683
Етиопски календар958–959
Еврејски календар4726–4727
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1022–1023
 - Сачка ера887–888
 - Кали-југа4066–4067
Холоценски календар10966
Ирански календар344–345
Исламски календар355–356
Јапонски календарКохо 3
(康保3年)
Јавански календар866–867
Јулијански календар966
CMLXVI
Корејски календар3299
Мингуо-календар946 пред Р. Кина
民前946年
Нанакшахи−502
Селевкидски календар1277/1278 г.г.
Тајландски сончев календар1508–1509
Тибетски календар阴木牛年
(женско дрво-вол)
1092 или 711 или −61
    — до —
阳火虎年
(машки оган-тигар)
1093 или 712 или −60

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6474 и 6475 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5716 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4726 и 4727 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1719.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 966 година се протега во 3602 и 3603, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3662 и 3663 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1509. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 355 и 356 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   966 на Ризницата ?