< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

903 (CMIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 903 година од новата ера, 903. од првиот милениум, 3. од X век и четвртта од 900-тите.

903 во разни календари
Грегоријански календар903
CMIII
Ab urbe condita1656
Ерменски календар352
ԹՎ ՅԾԲ
Асирски календар5653
Балиски календар824–825
Бенгалски календар310
Берберски календар1853
Будистички календар1447
Бурмански календар265
Византиски календар6411–6412
Кинески календар壬戌(вод. куче)
3599 или 3539
    — до —
癸亥年 (вод. свиња)
3600 или 3540
Коптски календар619–620
Етиопски календар895–896
Еврејски календар4663–4664
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера959–960
 - Сачка ера824–825
 - Кали-југа4003–4004
Холоценски календар10903
Ирански календар281–282
Исламски календар290–291
Јапонски календарЕнги 3
(延喜3年)
Јавански календар801–803
Јулијански календар903
CMIII
Корејски календар3236
Мингуо-календар1009 пред Р. Кина
民前1009年
Нанакшахи−565
Селевкидски календар1214/1215 г.г.
Тајландски сончев календар1445–1446
Тибетски календар阳水狗年
(машка вода-куче)
1029 или 648 или −124
    — до —
阴水猪年
(женска вода-свиња)
1030 или 649 или −123

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6411 и 6412 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5653 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4663 и 4664 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1656.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 903 година се протега во 3539 и 3540, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3599 и 3600 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1446. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 290 и 291 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   903 на Ризницата ?