< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

986 (CMLXXXVI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 986 година од новата ера, 986. од првиот милениум, 86. од X век и седма од 980-тите.

986 во разни календари
Грегоријански календар986
CMLXXXVI
Ab urbe condita1739
Ерменски календар435
ԹՎ ՆԼԵ
Асирски календар5736
Балиски календар907–908
Бенгалски календар393
Берберски календар1936
Будистички календар1530
Бурмански календар348
Византиски календар6494–6495
Кинески календар乙酉(дрв. петел)
3682 или 3622
    — до —
丙戌年 (огн. куче)
3683 или 3623
Коптски календар702–703
Етиопски календар978–979
Еврејски календар4746–4747
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1042–1043
 - Сачка ера907–908
 - Кали-југа4086–4087
Холоценски календар10986
Ирански календар364–365
Исламски календар375–376
Јапонски календарКана 2
(寛和2年)
Јавански календар887–888
Јулијански календар986
CMLXXXVI
Корејски календар3319
Мингуо-календар926 пред Р. Кина
民前926年
Нанакшахи−482
Селевкидски календар1297/1298 г.г.
Тајландски сончев календар1528–1529
Тибетски календар阴木鸡年
(женско дрво-петел)
1112 или 731 или −41
    — до —
阳火狗年
(машки оган-куче)
1113 или 732 или −40

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6494 и 6495 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5736 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4746 и 4747 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1739.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 986 година се протега во 3622 и 3623, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3682 и 3683 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1529. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 375 и 376 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   986 на Ризницата ?