< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

934 (CMXXXIV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 934 година од новата ера, 934. од првиот милениум, 34. од X век и петта од 930-тите.

934 во разни календари
Грегоријански календар934
CMXXXIV
Ab urbe condita1687
Ерменски календар383
ԹՎ ՅՁԳ
Асирски календар5684
Балиски календар855–856
Бенгалски календар341
Берберски календар1884
Будистички календар1478
Бурмански календар296
Византиски календар6442–6443
Кинески календар癸巳(вод. змија)
3630 или 3570
    — до —
甲午年 (дрв. коњ)
3631 или 3571
Коптски календар650–651
Етиопски календар926–927
Еврејски календар4694–4695
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера990–991
 - Сачка ера855–856
 - Кали-југа4034–4035
Холоценски календар10934
Ирански календар312–313
Исламски календар322–323
Јапонски календарЏохеј 4
(承平4年)
Јавански календар833–834
Јулијански календар934
CMXXXIV
Корејски календар3267
Мингуо-календар978 пред Р. Кина
民前978年
Нанакшахи−534
Селевкидски календар1245/1246 г.г.
Тајландски сончев календар1476–1477
Тибетски календар阴水蛇年
(женска вода-змија)
1060 или 679 или −93
    — до —
阳木马年
(машко дрво-коњ)
1061 или 680 или −92

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6442 и 6443 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5684 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4694 и 4695 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1687.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 934 година се протега во 3570 и 3571, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3630 и 3631 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1477. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 322 и 323 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди