< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

975 (CMLXXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 975 година од новата ера, 975. од првиот милениум, 75. од X век и шеста од 970-тите.

975 во разни календари
Грегоријански календар975
CMLXXV
Ab urbe condita1728
Ерменски календар424
ԹՎ ՆԻԴ
Асирски календар5725
Балиски календар896–897
Бенгалски календар382
Берберски календар1925
Будистички календар1519
Бурмански календар337
Византиски календар6483–6484
Кинески календар甲戌(дрв. куче)
3671 или 3611
    — до —
乙亥年 (дрв. свиња)
3672 или 3612
Коптски календар691–692
Етиопски календар967–968
Еврејски календар4735–4736
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1031–1032
 - Сачка ера896–897
 - Кали-југа4075–4076
Холоценски календар10975
Ирански календар353–354
Исламски календар364–365
Јапонски календарТенен 3
(天延3年)
Јавански календар876–877
Јулијански календар975
CMLXXV
Корејски календар3308
Мингуо-календар937 пред Р. Кина
民前937年
Нанакшахи−493
Селевкидски календар1286/1287 г.г.
Тајландски сончев календар1517–1518
Тибетски календар阳木狗年
(машко дрво-куче)
1101 или 720 или −52
    — до —
阴木猪年
(женско дрво-свиња)
1102 или 721 или −51

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6483 и 6484 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5725 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4735 и 4736 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1728.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 975 година се протега во 3611 и 3612, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3671 и 3672 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1518. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 364 и 365 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   975 на Ризницата ?