< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

992 (CMXCII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 992 година од новата ера, 992. од првиот милениум, 92. од X век и трета од 990-тите.

992 во разни календари
Грегоријански календар992
CMXCII
Ab urbe condita1745
Ерменски календар441
ԹՎ ՆԽԱ
Асирски календар5742
Балиски календар913–914
Бенгалски календар399
Берберски календар1942
Будистички календар1536
Бурмански календар354
Византиски календар6500–6501
Кинески календар辛卯(мет. зајак)
3688 или 3628
    — до —
壬辰年 (вод. змеј)
3689 или 3629
Коптски календар708–709
Етиопски календар984–985
Еврејски календар4752–4753
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1048–1049
 - Сачка ера913–914
 - Кали-југа4092–4093
Холоценски календар10992
Ирански календар370–371
Исламски календар381–382
Јапонски календарШорјаку 3
(正暦3年)
Јавански календар893–894
Јулијански календар992
CMXCII
Корејски календар3325
Мингуо-календар920 пред Р. Кина
民前920年
Нанакшахи−476
Селевкидски календар1303/1304 г.г.
Тајландски сончев календар1534–1535
Тибетски календар阴金兔年
(женско железо-зајак)
1118 или 737 или −35
    — до —
阳水龙年
(машка вода-змеј)
1119 или 738 или −34

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6500 и 6501 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5742 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4752 и 4753 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1745.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 992 година се протега во 3628 и 3629, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3688 и 3689 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1535. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 381 и 382 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   992 на Ризницата ?