< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

947 (CMXLVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 947 година од новата ера, 947. од првиот милениум, 47. од X век и осма од 940-тите.

947 во разни календари
Грегоријански календар947
CMXLVII
Ab urbe condita1700
Ерменски календар396
ԹՎ ՅՂԶ
Асирски календар5697
Балиски календар868–869
Бенгалски календар354
Берберски календар1897
Будистички календар1491
Бурмански календар309
Византиски календар6455–6456
Кинески календар丙午(огн. коњ)
3643 или 3583
    — до —
丁未年 (огн. коза)
3644 или 3584
Коптски календар663–664
Етиопски календар939–940
Еврејски календар4707–4708
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1003–1004
 - Сачка ера868–869
 - Кали-југа4047–4048
Холоценски календар10947
Ирански календар325–326
Исламски календар335–336
Јапонски календарТенгјо 10 / Тенрјаку 1
(天暦元年)
Јавански календар847–848
Јулијански календар947
CMXLVII
Корејски календар3280
Мингуо-календар965 пред Р. Кина
民前965年
Нанакшахи−521
Селевкидски календар1258/1259 г.г.
Тајландски сончев календар1489–1490
Тибетски календар阳火马年
(машки оган-коњ)
1073 или 692 или −80
    — до —
阴火羊年
(женски оган-коза)
1074 или 693 или −79

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6455 и 6456 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5697 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4707 и 4708 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1700.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 947 година се протега во 3583 и 3584, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3643 и 3644 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1490. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 335 и 336 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   947 на Ризницата ?