< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

943 (CMXLIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 943 година од новата ера, 943. од првиот милениум, 43. од X век и четвртта од 940-тите.

943 во разни календари
Грегоријански календар943
CMXLIII
Ab urbe condita1696
Ерменски календар392
ԹՎ ՅՂԲ
Асирски календар5693
Балиски календар864–865
Бенгалски календар350
Берберски календар1893
Будистички календар1487
Бурмански календар305
Византиски календар6451–6452
Кинески календар壬寅(вод. тигар)
3639 или 3579
    — до —
癸卯年 (вод. зајак)
3640 или 3580
Коптски календар659–660
Етиопски календар935–936
Еврејски календар4703–4704
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера999–1000
 - Сачка ера864–865
 - Кали-југа4043–4044
Холоценски календар10943
Ирански календар321–322
Исламски календар331–332
Јапонски календарТенгјо 6
(天慶6年)
Јавански календар843–844
Јулијански календар943
CMXLIII
Корејски календар3276
Мингуо-календар969 пред Р. Кина
民前969年
Нанакшахи−525
Селевкидски календар1254/1255 г.г.
Тајландски сончев календар1485–1486
Тибетски календар阳水虎年
(машка вода-тигар)
1069 или 688 или −84
    — до —
阴水兔年
(женска вода-зајак)
1070 или 689 или −83

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6451 и 6452 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5693 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4703 и 4704 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1696.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 943 година се протега во 3579 и 3580, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3639 и 3640 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1486. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 331 и 332 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди