< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

931 (CMXXXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 931 година од новата ера, 931. од првиот милениум, 31. од X век и втора од 930-тите.

931 во разни календари
Грегоријански календар931
CMXXXI
Ab urbe condita1684
Ерменски календар380
ԹՎ ՅՁ
Асирски календар5681
Балиски календар852–853
Бенгалски календар338
Берберски календар1881
Будистички календар1475
Бурмански календар293
Византиски календар6439–6440
Кинески календар庚寅(мет. тигар)
3627 или 3567
    — до —
辛卯年 (мет. зајак)
3628 или 3568
Коптски календар647–648
Етиопски календар923–924
Еврејски календар4691–4692
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера987–988
 - Сачка ера852–853
 - Кали-југа4031–4032
Холоценски календар10931
Ирански календар309–310
Исламски календар318–319
Јапонски календарЕнчо 9 / Џохеј 1
(承平元年)
Јавански календар830–831
Јулијански календар931
CMXXXI
Корејски календар3264
Мингуо-календар981 пред Р. Кина
民前981年
Нанакшахи−537
Селевкидски календар1242/1243 г.г.
Тајландски сончев календар1473–1474
Тибетски календар阳金虎年
(машко железо-тигар)
1057 или 676 или −96
    — до —
阴金兔年
(женско железо-зајак)
1058 или 677 или −95

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6439 и 6440 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5681 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4691 и 4692 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1684.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 931 година се протега во 3567 и 3568, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3627 и 3628 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1474. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 318 и 319 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди