< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

910 (CMX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 910 година од новата ера, 910. од првиот милениум, 10. од X век и прва од 910-тите.

910 во разни календари
Грегоријански календар910
CMX
Ab urbe condita1663
Ерменски календар359
ԹՎ ՅԾԹ
Асирски календар5660
Балиски календар831–832
Бенгалски календар317
Берберски календар1860
Будистички календар1454
Бурмански календар272
Византиски календар6418–6419
Кинески календар己巳(зем. змија)
3606 или 3546
    — до —
庚午年 (мет. коњ)
3607 или 3547
Коптски календар626–627
Етиопски календар902–903
Еврејски календар4670–4671
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера966–967
 - Сачка ера831–832
 - Кали-југа4010–4011
Холоценски календар10910
Ирански календар288–289
Исламски календар297–298
Јапонски календарЕнги 10
(延喜10年)
Јавански календар809–810
Јулијански календар910
CMX
Корејски календар3243
Мингуо-календар1002 пред Р. Кина
民前1002年
Нанакшахи−558
Селевкидски календар1221/1222 г.г.
Тајландски сончев календар1452–1453
Тибетски календар阴土蛇年
(женска земја-змија)
1036 или 655 или −117
    — до —
阳金马年
(машко железо-коњ)
1037 или 656 или −116

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6418 и 6419 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5660 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4670 и 4671 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1663.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 910 година се протега во 3546 и 3547, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3606 и 3607 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1453. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 297 и 298 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Свети Наум Охдридски

Надворешни врски уреди

  •   910 на Ризницата ?