< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

960 (CMLX) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 960 година од новата ера, 960. од првиот милениум, 60. од X век и прва од 960-тите.

960 во разни календари
Грегоријански календар960
CMLX
Ab urbe condita1713
Ерменски календар409
ԹՎ ՆԹ
Асирски календар5710
Балиски календар881–882
Бенгалски календар367
Берберски календар1910
Будистички календар1504
Бурмански календар322
Византиски календар6468–6469
Кинески календар己未(зем. коза)
3656 или 3596
    — до —
庚申年 (мет. мајмун)
3657 или 3597
Коптски календар676–677
Етиопски календар952–953
Еврејски календар4720–4721
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1016–1017
 - Сачка ера881–882
 - Кали-југа4060–4061
Холоценски календар10960
Ирански календар338–339
Исламски календар348–349
Јапонски календарТентоку 4
(天徳4年)
Јавански календар860–861
Јулијански календар960
CMLX
Корејски календар3293
Мингуо-календар952 пред Р. Кина
民前952年
Нанакшахи−508
Селевкидски календар1271/1272 г.г.
Тајландски сончев календар1502–1503
Тибетски календар阴土羊年
(женска земја-коза)
1086 или 705 или −67
    — до —
阳金猴年
(машко железо-мајмун)
1087 или 706 или −66

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6468 и 6469 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5710 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4720 и 4721 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1713.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 960 година се протега во 3596 и 3597, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3656 и 3657 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1503. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 348 и 349 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   960 на Ризницата ?