< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

948 (CMXLVIII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 948 година од новата ера, 948. од првиот милениум, 48. од X век и деветта од 940-тите.

948 во разни календари
Грегоријански календар948
CMXLVIII
Ab urbe condita1701
Ерменски календар397
ԹՎ ՅՂԷ
Асирски календар5698
Балиски календар869–870
Бенгалски календар355
Берберски календар1898
Будистички календар1492
Бурмански календар310
Византиски календар6456–6457
Кинески календар丁未(огн. коза)
3644 или 3584
    — до —
戊申年 (зем. мајмун)
3645 или 3585
Коптски календар664–665
Етиопски календар940–941
Еврејски календар4708–4709
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1004–1005
 - Сачка ера869–870
 - Кали-југа4048–4049
Холоценски календар10948
Ирански календар326–327
Исламски календар336–337
Јапонски календарТенрјаку 2
(天暦2年)
Јавански календар848–849
Јулијански календар948
CMXLVIII
Корејски календар3281
Мингуо-календар964 пред Р. Кина
民前964年
Нанакшахи−520
Селевкидски календар1259/1260 г.г.
Тајландски сончев календар1490–1491
Тибетски календар阴火羊年
(женски оган-коза)
1074 или 693 или −79
    — до —
阳土猴年
(машка земја-мајмун)
1075 или 694 или −78

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6456 и 6457 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5698 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4708 и 4709 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1701.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 948 година се протега во 3584 и 3585, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3644 и 3645 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1491. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 336 и 337 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   948 на Ризницата ?