< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

981 (CMLXXXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 981 година од новата ера, 981. од првиот милениум, 81. од X век и втора од 980-тите.

981 во разни календари
Грегоријански календар981
CMLXXXI
Ab urbe condita1734
Ерменски календар430
ԹՎ ՆԼ
Асирски календар5731
Балиски календар902–903
Бенгалски календар388
Берберски календар1931
Будистички календар1525
Бурмански календар343
Византиски календар6489–6490
Кинески календар庚辰(мет. змеј)
3677 или 3617
    — до —
辛巳年 (мет. змија)
3678 или 3618
Коптски календар697–698
Етиопски календар973–974
Еврејски календар4741–4742
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1037–1038
 - Сачка ера902–903
 - Кали-југа4081–4082
Холоценски календар10981
Ирански календар359–360
Исламски календар370–371
Јапонски календарТенген 4
(天元4年)
Јавански календар882–883
Јулијански календар981
CMLXXXI
Корејски календар3314
Мингуо-календар931 пред Р. Кина
民前931年
Нанакшахи−487
Селевкидски календар1292/1293 г.г.
Тајландски сончев календар1523–1524
Тибетски календар阳金龙年
(машко железо-змеј)
1107 или 726 или −46
    — до —
阴金蛇年
(женско железо-змија)
1108 или 727 или −45

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6489 и 6490 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5731 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4741 и 4742 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1734.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 981 година се протега во 3617 и 3618, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3677 и 3678 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1524. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 370 и 371 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   981 на Ризницата ?