< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

935 (CMXXXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 935 година од новата ера, 935. од првиот милениум, 35. од X век и шеста од 930-тите.

935 во разни календари
Грегоријански календар935
CMXXXV
Ab urbe condita1688
Ерменски календар384
ԹՎ ՅՁԴ
Асирски календар5685
Балиски календар856–857
Бенгалски календар342
Берберски календар1885
Будистички календар1479
Бурмански календар297
Византиски календар6443–6444
Кинески календар甲午(дрв. коњ)
3631 или 3571
    — до —
乙未年 (дрв. коза)
3632 или 3572
Коптски календар651–652
Етиопски календар927–928
Еврејски календар4695–4696
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера991–992
 - Сачка ера856–857
 - Кали-југа4035–4036
Холоценски календар10935
Ирански календар313–314
Исламски календар323–324
Јапонски календарЏохеј 5
(承平5年)
Јавански календар834–835
Јулијански календар935
CMXXXV
Корејски календар3268
Мингуо-календар977 пред Р. Кина
民前977年
Нанакшахи−533
Селевкидски календар1246/1247 г.г.
Тајландски сончев календар1477–1478
Тибетски календар阳木马年
(машко дрво-коњ)
1061 или 680 или −92
    — до —
阴木羊年
(женско дрво-коза)
1062 или 681 или −91

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6443 и 6444 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5685 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4695 и 4696 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1688.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 935 година се протега во 3571 и 3572, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3631 и 3632 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1478. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 323 и 324 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   935 на Ризницата ?