< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

937 (CMXXXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 937 година од новата ера, 937. од првиот милениум, 37. од X век и осма од 930-тите.

937 во разни календари
Грегоријански календар937
CMXXXVII
Ab urbe condita1690
Ерменски календар386
ԹՎ ՅՁԶ
Асирски календар5687
Балиски календар858–859
Бенгалски календар344
Берберски календар1887
Будистички календар1481
Бурмански календар299
Византиски календар6445–6446
Кинески календар丙申(огн. мајмун)
3633 или 3573
    — до —
丁酉年 (огн. петел)
3634 или 3574
Коптски календар653–654
Етиопски календар929–930
Еврејски календар4697–4698
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера993–994
 - Сачка ера858–859
 - Кали-југа4037–4038
Холоценски календар10937
Ирански календар315–316
Исламски календар325–326
Јапонски календарЏохеј 7
(承平7年)
Јавански календар837–838
Јулијански календар937
CMXXXVII
Корејски календар3270
Мингуо-календар975 пред Р. Кина
民前975年
Нанакшахи−531
Селевкидски календар1248/1249 г.г.
Тајландски сончев календар1479–1480
Тибетски календар阳火猴年
(машки оган-мајмун)
1063 или 682 или −90
    — до —
阴火鸡年
(женски оган-петел)
1064 или 683 или −89

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6445 и 6446 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5687 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4697 и 4698 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1690.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 937 година се протега во 3573 и 3574, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3633 и 3634 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1480. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 325 и 326 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди