< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

919 (CMXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 919 година од новата ера, 919. од првиот милениум, 19. од X век и последна од 910-тите.

919 во разни календари
Грегоријански календар919
CMXIX
Ab urbe condita1672
Ерменски календар368
ԹՎ ՅԿԸ
Асирски календар5669
Балиски календар840–841
Бенгалски календар326
Берберски календар1869
Будистички календар1463
Бурмански календар281
Византиски календар6427–6428
Кинески календар戊寅(зем. тигар)
3615 или 3555
    — до —
己卯年 (зем. зајак)
3616 или 3556
Коптски календар635–636
Етиопски календар911–912
Еврејски календар4679–4680
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера975–976
 - Сачка ера840–841
 - Кали-југа4019–4020
Холоценски календар10919
Ирански календар297–298
Исламски календар306–307
Јапонски календарЕнги 19
(延喜19年)
Јавански календар818–819
Јулијански календар919
CMXIX
Корејски календар3252
Мингуо-календар993 пред Р. Кина
民前993年
Нанакшахи−549
Селевкидски календар1230/1231 г.г.
Тајландски сончев календар1461–1462
Тибетски календар阳土虎年
(машка земја-тигар)
1045 или 664 или −108
    — до —
阴土兔年
(женска земја-зајак)
1046 или 665 или −107

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6427 и 6428 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5669 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4679 и 4680 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1672.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 919 година се протега во 3555 и 3556, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3615 и 3616 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1462. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 306 и 307 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди