< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

967 (CMLXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 967 година од новата ера, 967. од првиот милениум, 67. од X век и осма од 960-тите.

967 во разни календари
Грегоријански календар967
CMLXVII
Ab urbe condita1720
Ерменски календар416
ԹՎ ՆԺԶ
Асирски календар5717
Балиски календар888–889
Бенгалски календар374
Берберски календар1917
Будистички календар1511
Бурмански календар329
Византиски календар6475–6476
Кинески календар丙寅(огн. тигар)
3663 или 3603
    — до —
丁卯年 (огн. зајак)
3664 или 3604
Коптски календар683–684
Етиопски календар959–960
Еврејски календар4727–4728
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1023–1024
 - Сачка ера888–889
 - Кали-југа4067–4068
Холоценски календар10967
Ирански календар345–346
Исламски календар356–357
Јапонски календарКохо 4
(康保4年)
Јавански календар867–868
Јулијански календар967
CMLXVII
Корејски календар3300
Мингуо-календар945 пред Р. Кина
民前945年
Нанакшахи−501
Селевкидски календар1278/1279 г.г.
Тајландски сончев календар1509–1510
Тибетски календар阳火虎年
(машки оган-тигар)
1093 или 712 или −60
    — до —
阴火兔年
(женски оган-зајак)
1094 или 713 или −59

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6475 и 6476 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5717 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4727 и 4728 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1720.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 967 година се протега во 3603 и 3604, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3663 и 3664 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1510. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 356 и 357 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   967 на Ризницата ?