< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

922 (CMXXII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 922 година од новата ера, 922. од првиот милениум, 22. од X век и трета од 920-тите.

922 во разни календари
Грегоријански календар922
CMXXII
Ab urbe condita1675
Ерменски календар371
ԹՎ ՅՀԱ
Асирски календар5672
Балиски календар843–844
Бенгалски календар329
Берберски календар1872
Будистички календар1466
Бурмански календар284
Византиски календар6430–6431
Кинески календар辛巳(мет. змија)
3618 или 3558
    — до —
壬午年 (вод. коњ)
3619 или 3559
Коптски календар638–639
Етиопски календар914–915
Еврејски календар4682–4683
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера978–979
 - Сачка ера843–844
 - Кали-југа4022–4023
Холоценски календар10922
Ирански календар300–301
Исламски календар309–310
Јапонски календарЕнги 22
(延喜22年)
Јавански календар821–822
Јулијански календар922
CMXXII
Корејски календар3255
Мингуо-календар990 пред Р. Кина
民前990年
Нанакшахи−546
Селевкидски календар1233/1234 г.г.
Тајландски сончев календар1464–1465
Тибетски календар阴金蛇年
(женско железо-змија)
1048 или 667 или −105
    — до —
阳水马年
(машка вода-коњ)
1049 или 668 или −104

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6430 и 6431 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5672 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4682 и 4683 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1675.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 922 година се протега во 3558 и 3559, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3618 и 3619 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1465. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 309 и 310 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди