< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

920 (CMXX) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 920 година од новата ера, 920. од првиот милениум, 20. од X век и прва од 920-тите.

920 во разни календари
Грегоријански календар920
CMXX
Ab urbe condita1673
Ерменски календар369
ԹՎ ՅԿԹ
Асирски календар5670
Балиски календар841–842
Бенгалски календар327
Берберски календар1870
Будистички календар1464
Бурмански календар282
Византиски календар6428–6429
Кинески календар己卯(зем. зајак)
3616 или 3556
    — до —
庚辰年 (мет. змеј)
3617 или 3557
Коптски календар636–637
Етиопски календар912–913
Еврејски календар4680–4681
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера976–977
 - Сачка ера841–842
 - Кали-југа4020–4021
Холоценски календар10920
Ирански календар298–299
Исламски календар307–308
Јапонски календарЕнги 20
(延喜20年)
Јавански календар819–820
Јулијански календар920
CMXX
Корејски календар3253
Мингуо-календар992 пред Р. Кина
民前992年
Нанакшахи−548
Селевкидски календар1231/1232 г.г.
Тајландски сончев календар1462–1463
Тибетски календар阴土兔年
(женска земја-зајак)
1046 или 665 или −107
    — до —
阳金龙年
(машко железо-змеј)
1047 или 666 или −106

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6428 и 6429 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5670 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4680 и 4681 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1673.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 920 година се протега во 3556 и 3557, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3616 и 3617 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1463. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 307 и 308 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди