< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

944 (CMXLIV) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 944 година од новата ера, 944. од првиот милениум, 44. од X век и петта од 940-тите.

944 во разни календари
Грегоријански календар944
CMXLIV
Ab urbe condita1697
Ерменски календар393
ԹՎ ՅՂԳ
Асирски календар5694
Балиски календар865–866
Бенгалски календар351
Берберски календар1894
Будистички календар1488
Бурмански календар306
Византиски календар6452–6453
Кинески календар癸卯(вод. зајак)
3640 или 3580
    — до —
甲辰年 (дрв. змеј)
3641 или 3581
Коптски календар660–661
Етиопски календар936–937
Еврејски календар4704–4705
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1000–1001
 - Сачка ера865–866
 - Кали-југа4044–4045
Холоценски календар10944
Ирански календар322–323
Исламски календар332–333
Јапонски календарТенгјо 7
(天慶7年)
Јавански календар844–845
Јулијански календар944
CMXLIV
Корејски календар3277
Мингуо-календар968 пред Р. Кина
民前968年
Нанакшахи−524
Селевкидски календар1255/1256 г.г.
Тајландски сончев календар1486–1487
Тибетски календар阴水兔年
(женска вода-зајак)
1070 или 689 или −83
    — до —
阳木龙年
(машко дрво-змеј)
1071 или 690 или −82

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6452 и 6453 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5694 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4704 и 4705 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1697.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 944 година се протега во 3580 и 3581, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3640 и 3641 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1487. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 332 и 333 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди