< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

995 (CMXCV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 995 година од новата ера, 995. од првиот милениум, 95. од X век и шеста од 990-тите.

995 во разни календари
Грегоријански календар995
CMXCV
Ab urbe condita1748
Ерменски календар444
ԹՎ ՆԽԴ
Асирски календар5745
Балиски календар916–917
Бенгалски календар402
Берберски календар1945
Будистички календар1539
Бурмански календар357
Византиски календар6503–6504
Кинески календар甲午(дрв. коњ)
3691 или 3631
    — до —
乙未年 (дрв. коза)
3692 или 3632
Коптски календар711–712
Етиопски календар987–988
Еврејски календар4755–4756
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1051–1052
 - Сачка ера916–917
 - Кали-југа4095–4096
Холоценски календар10995
Ирански календар373–374
Исламски календар384–385
Јапонски календарШорјаку 6 / Чотоку 1
(長徳元年)
Јавански календар896–897
Јулијански календар995
CMXCV
Корејски календар3328
Мингуо-календар917 пред Р. Кина
民前917年
Нанакшахи−473
Селевкидски календар1306/1307 г.г.
Тајландски сончев календар1537–1538
Тибетски календар阳木马年
(машко дрво-коњ)
1121 или 740 или −32
    — до —
阴木羊年
(женско дрво-коза)
1122 или 741 или −31

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6503 и 6504 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5745 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4755 и 4756 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1748.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 995 година се протега во 3631 и 3632, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3691 и 3692 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1538. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 384 и 385 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди