< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

953 (CMLIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 953 година од новата ера, 953. од првиот милениум, 53. од X век и четвртта од 950-тите.

953 во разни календари
Грегоријански календар953
CMLIII
Ab urbe condita1706
Ерменски календар402
ԹՎ ՆԲ
Асирски календар5703
Балиски календар874–875
Бенгалски календар360
Берберски календар1903
Будистички календар1497
Бурмански календар315
Византиски календар6461–6462
Кинески календар壬子(вод. стаорец)
3649 или 3589
    — до —
癸丑年 (вод. вол)
3650 или 3590
Коптски календар669–670
Етиопски календар945–946
Еврејски календар4713–4714
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1009–1010
 - Сачка ера874–875
 - Кали-југа4053–4054
Холоценски календар10953
Ирански календар331–332
Исламски календар341–342
Јапонски календарТенрјаку 7
(天暦7年)
Јавански календар853–854
Јулијански календар953
CMLIII
Корејски календар3286
Мингуо-календар959 пред Р. Кина
民前959年
Нанакшахи−515
Селевкидски календар1264/1265 г.г.
Тајландски сончев календар1495–1496
Тибетски календар阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
1079 или 698 или −74
    — до —
阴水牛年
(женска вода-вол)
1080 или 699 или −73

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6461 и 6462 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5703 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4713 и 4714 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1706.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 953 година се протега во 3589 и 3590, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3649 и 3650 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1496. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 341 и 342 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди