Отвори го главното мени
< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

926 (CMXXVI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 926. година од новата ера, 926. од првиот милениум, 26. од 10 век и седма од 920-тите.

926 г.  во други календари
Грегоријански календар 926
CMXXVI
Ab urbe condita 1679
Асирски календар 5676
Бахајски календар -918–-917
Бенгалски календар 333
Берберски календар 1876
Будистички календар 1470
Бурмански календар 288
Византиски календар 6434–6435
Еврејски календар 4686–4687
Ерменски календар 375
ԹՎ ՅՀԵ
Етиопски календар 918-919
Ирански календар 304–305
Исламски календар 313–314
Јулијански календар 926    CMXXVI
Кинески календар 乙酉年月日
(3562/3622)
— до —
丙戌年月日
(3563/3623)
Коптски календар 642–643
Корејски календар 3259
Календар Мингуо 986 пред РК
民前986年
Селевкидски календар 1237–1238
Тајландски сончев календар 1469
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 982–983
 - Шака самват 848–849
 - Кали југа 4027–4028
Холоценски календар 10926
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6434 и 6435 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5676 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4686 и 4687 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1679.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 926. година се протега во 3562 и 3563, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3622 и 3623 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1469. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 313 и 314 исламска година.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди