< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

912 (CMXII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 912 година од новата ера, 912. од првиот милениум, 12. од X век и трета од 910-тите.

912 во разни календари
Грегоријански календар912
CMXII
Ab urbe condita1665
Ерменски календар361
ԹՎ ՅԿԱ
Асирски календар5662
Балиски календар833–834
Бенгалски календар319
Берберски календар1862
Будистички календар1456
Бурмански календар274
Византиски календар6420–6421
Кинески календар辛未(мет. коза)
3608 или 3548
    — до —
壬申年 (вод. мајмун)
3609 или 3549
Коптски календар628–629
Етиопски календар904–905
Еврејски календар4672–4673
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера968–969
 - Сачка ера833–834
 - Кали-југа4012–4013
Холоценски календар10912
Ирански календар290–291
Исламски календар299–300
Јапонски календарЕнги 12
(延喜12年)
Јавански календар811–812
Јулијански календар912
CMXII
Корејски календар3245
Мингуо-календар1000 пред Р. Кина
民前1000年
Нанакшахи−556
Селевкидски календар1223/1224 г.г.
Тајландски сончев календар1454–1455
Тибетски календар阴金羊年
(женско железо-коза)
1038 или 657 или −115
    — до —
阳水猴年
(машка вода-мајмун)
1039 или 658 или −114

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6420 и 6421 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5662 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4672 и 4673 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1665.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 912 година се протега во 3548 и 3549, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3608 и 3609 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1455. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 299 и 300 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   912 на Ризницата ?