< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

968 (CMLXVIII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 968 година од новата ера, 968. од првиот милениум, 68. од X век и деветта од 960-тите.

968 во разни календари
Грегоријански календар968
CMLXVIII
Ab urbe condita1721
Ерменски календар417
ԹՎ ՆԺԷ
Асирски календар5718
Балиски календар889–890
Бенгалски календар375
Берберски календар1918
Будистички календар1512
Бурмански календар330
Византиски календар6476–6477
Кинески календар丁卯(огн. зајак)
3664 или 3604
    — до —
戊辰年 (зем. змеј)
3665 или 3605
Коптски календар684–685
Етиопски календар960–961
Еврејски календар4728–4729
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1024–1025
 - Сачка ера889–890
 - Кали-југа4068–4069
Холоценски календар10968
Ирански календар346–347
Исламски календар357–358
Јапонски календарКохо 5 / Ана 1
(安和元年)
Јавански календар868–870
Јулијански календар968
CMLXVIII
Корејски календар3301
Мингуо-календар944 пред Р. Кина
民前944年
Нанакшахи−500
Селевкидски календар1279/1280 г.г.
Тајландски сончев календар1510–1511
Тибетски календар阴火兔年
(женски оган-зајак)
1094 или 713 или −59
    — до —
阳土龙年
(машка земја-змеј)
1095 или 714 или −58

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6476 и 6477 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5718 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4728 и 4729 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1721.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 968 година се протега во 3604 и 3605, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3664 и 3665 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1511. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 357 и 358 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   968 на Ризницата ?