< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

980 (CMLXXX) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 980 година од новата ера, 980. од првиот милениум, 80. од X век и прва од 980-тите.

980 во разни календари
Грегоријански календар980
CMLXXX
Ab urbe condita1733
Ерменски календар429
ԹՎ ՆԻԹ
Асирски календар5730
Балиски календар901–902
Бенгалски календар387
Берберски календар1930
Будистички календар1524
Бурмански календар342
Византиски календар6488–6489
Кинески календар己卯(зем. зајак)
3676 или 3616
    — до —
庚辰年 (мет. змеј)
3677 или 3617
Коптски календар696–697
Етиопски календар972–973
Еврејски календар4740–4741
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1036–1037
 - Сачка ера901–902
 - Кали-југа4080–4081
Холоценски календар10980
Ирански календар358–359
Исламски календар369–370
Јапонски календарТенген 3
(天元3年)
Јавански календар881–882
Јулијански календар980
CMLXXX
Корејски календар3313
Мингуо-календар932 пред Р. Кина
民前932年
Нанакшахи−488
Селевкидски календар1291/1292 г.г.
Тајландски сончев календар1522–1523
Тибетски календар阴土兔年
(женска земја-зајак)
1106 или 725 или −47
    — до —
阳金龙年
(машко железо-змеј)
1107 или 726 или −46

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6488 и 6489 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5730 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4740 и 4741 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1733.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 980 година се протега во 3616 и 3617, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3676 и 3677 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1523. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 369 и 370 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   980 на Ризницата ?