< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

902 (CMII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 902 година од новата ера, 902. од првиот милениум, 2. од X век и трета од 900-тите.

902 во разни календари
Грегоријански календар902
CMII
Ab urbe condita1655
Ерменски календар351
ԹՎ ՅԾԱ
Асирски календар5652
Балиски календар823–824
Бенгалски календар309
Берберски календар1852
Будистички календар1446
Бурмански календар264
Византиски календар6410–6411
Кинески календар辛酉(мет. петел)
3598 или 3538
    — до —
壬戌年 (вод. куче)
3599 или 3539
Коптски календар618–619
Етиопски календар894–895
Еврејски календар4662–4663
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера958–959
 - Сачка ера823–824
 - Кали-југа4002–4003
Холоценски календар10902
Ирански календар280–281
Исламски календар289–290
Јапонски календарЕнги 2
(延喜2年)
Јавански календар800–801
Јулијански календар902
CMII
Корејски календар3235
Мингуо-календар1010 пред Р. Кина
民前1010年
Нанакшахи−566
Селевкидски календар1213/1214 г.г.
Тајландски сончев календар1444–1445
Тибетски календар阴金鸡年
(женско железо-петел)
1028 или 647 или −125
    — до —
阳水狗年
(машка вода-куче)
1029 или 648 или −124

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6410 и 6411 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5652 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4662 и 4663 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1655.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 902 година се протега во 3538 и 3539, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3598 и 3599 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1445. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 289 и 290 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди