< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

933 (CMXXXIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 933. година од новата ера, 933. од првиот милениум, 33. од 10 век и четвртта од 930-тите.

933 г.  во други календари
Грегоријански календар 933
CMXXXIII
Ab urbe condita 1686
Асирски календар 5683
Бахајски календар -911–-910
Бенгалски календар 340
Берберски календар 1883
Будистички календар 1477
Бурмански календар 295
Византиски календар 6441–6442
Еврејски календар 4693–4694
Ерменски календар 382
ԹՎ ՅՁԲ
Етиопски календар 925-926
Ирански календар 311–312
Исламски календар 320–322
Јулијански календар 933    CMXXXIII
Кинески календар 壬辰年月日
(3569/3629)
— до —
癸巳年月日
(3570/3630)
Коптски календар 649–650
Корејски календар 3266
Календар Мингуо 979 пред РК
民前979年
Селевкидски календар 1244–1245
Тајландски сончев календар 1476
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 989–990
 - Шака самват 855–856
 - Кали југа 4034–4035
Холоценски календар 10933
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6441 и 6442 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5683 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4693 и 4694 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1686.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 933. година се протега во 3569 и 3570, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3629 и 3630 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1476. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 320 и 322 исламска година.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди