< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

909 (CMIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 909 година од новата ера, 909. од првиот милениум, 9. од X век и последна од 900-тите.

909 во разни календари
Грегоријански календар909
CMIX
Ab urbe condita1662
Ерменски календар358
ԹՎ ՅԾԸ
Асирски календар5659
Балиски календар830–831
Бенгалски календар316
Берберски календар1859
Будистички календар1453
Бурмански календар271
Византиски календар6417–6418
Кинески календар戊辰(зем. змеј)
3605 или 3545
    — до —
己巳年 (зем. змија)
3606 или 3546
Коптски календар625–626
Етиопски календар901–902
Еврејски календар4669–4670
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера965–966
 - Сачка ера830–831
 - Кали-југа4009–4010
Холоценски календар10909
Ирански календар287–288
Исламски календар296–297
Јапонски календарЕнги 9
(延喜9年)
Јавански календар808–809
Јулијански календар909
CMIX
Корејски календар3242
Мингуо-календар1003 пред Р. Кина
民前1003年
Нанакшахи−559
Селевкидски календар1220/1221 г.г.
Тајландски сончев календар1451–1452
Тибетски календар阳土龙年
(машка земја-змеј)
1035 или 654 или −118
    — до —
阴土蛇年
(женска земја-змија)
1036 или 655 или −117

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6417 и 6418 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5659 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4669 и 4670 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1662.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 909 година се протега во 3545 и 3546, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3605 и 3606 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1452. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 296 и 297 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди