< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

932 (CMXXXII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 932 година од новата ера, 932. од првиот милениум, 32. од X век и трета од 930-тите.

932 во разни календари
Грегоријански календар932
CMXXXII
Ab urbe condita1685
Ерменски календар381
ԹՎ ՅՁԱ
Асирски календар5682
Балиски календар853–854
Бенгалски календар339
Берберски календар1882
Будистички календар1476
Бурмански календар294
Византиски календар6440–6441
Кинески календар辛卯(мет. зајак)
3628 или 3568
    — до —
壬辰年 (вод. змеј)
3629 или 3569
Коптски календар648–649
Етиопски календар924–925
Еврејски календар4692–4693
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера988–989
 - Сачка ера853–854
 - Кали-југа4032–4033
Холоценски календар10932
Ирански календар310–311
Исламски календар319–320
Јапонски календарЏохеј 2
(承平2年)
Јавански календар831–832
Јулијански календар932
CMXXXII
Корејски календар3265
Мингуо-календар980 пред Р. Кина
民前980年
Нанакшахи−536
Селевкидски календар1243/1244 г.г.
Тајландски сончев календар1474–1475
Тибетски календар阴金兔年
(женско железо-зајак)
1058 или 677 или −95
    — до —
阳水龙年
(машка вода-змеј)
1059 или 678 или −94

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6440 и 6441 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5682 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4692 и 4693 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1685.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 932 година се протега во 3568 и 3569, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3628 и 3629 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1475. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 319 и 320 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди