< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

962 (CMLXII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 962 година од новата ера, 962. од првиот милениум, 62. од X век и трета од 960-тите.

962 во разни календари
Грегоријански календар962
CMLXII
Ab urbe condita1715
Ерменски календар411
ԹՎ ՆԺԱ
Асирски календар5712
Балиски календар883–884
Бенгалски календар369
Берберски календар1912
Будистички календар1506
Бурмански календар324
Византиски календар6470–6471
Кинески календар辛酉(мет. петел)
3658 или 3598
    — до —
壬戌年 (вод. куче)
3659 или 3599
Коптски календар678–679
Етиопски календар954–955
Еврејски календар4722–4723
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1018–1019
 - Сачка ера883–884
 - Кали-југа4062–4063
Холоценски календар10962
Ирански календар340–341
Исламски календар350–351
Јапонски календарОва 2
(応和2年)
Јавански календар862–863
Јулијански календар962
CMLXII
Корејски календар3295
Мингуо-календар950 пред Р. Кина
民前950年
Нанакшахи−506
Селевкидски календар1273/1274 г.г.
Тајландски сончев календар1504–1505
Тибетски календар阴金鸡年
(женско железо-петел)
1088 или 707 или −65
    — до —
阳水狗年
(машка вода-куче)
1089 или 708 или −64

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6470 и 6471 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5712 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4722 и 4723 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1715.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 962 година се протега во 3598 и 3599, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3658 и 3659 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1505. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 350 и 351 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   962 на Ризницата ?