< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

940 (CMXL) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 940 година од новата ера, 940. од првиот милениум, 40. од X век и прва од 940-тите.

940 во разни календари
Грегоријански календар940
CMXL
Ab urbe condita1693
Ерменски календар389
ԹՎ ՅՁԹ
Асирски календар5690
Балиски календар861–862
Бенгалски календар347
Берберски календар1890
Будистички календар1484
Бурмански календар302
Византиски календар6448–6449
Кинески календар己亥(зем. свиња)
3636 или 3576
    — до —
庚子年 (мет. стаорец)
3637 или 3577
Коптски календар656–657
Етиопски календар932–933
Еврејски календар4700–4701
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера996–997
 - Сачка ера861–862
 - Кали-југа4040–4041
Холоценски календар10940
Ирански календар318–319
Исламски календар328–329
Јапонски календарТенгјо 3
(天慶3年)
Јавански календар840–841
Јулијански календар940
CMXL
Корејски календар3273
Мингуо-календар972 пред Р. Кина
民前972年
Нанакшахи−528
Селевкидски календар1251/1252 г.г.
Тајландски сончев календар1482–1483
Тибетски календар阴土猪年
(женска земја-свиња)
1066 или 685 или −87
    — до —
阳金鼠年
(машко железо-стаорец)
1067 или 686 или −86

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6448 и 6449 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5690 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4700 и 4701 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1693.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 940 година се протега во 3576 и 3577, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3636 и 3637 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1483. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 328 и 329 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди