< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

974 (CMLXXIV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 974. година од новата ера, 974. од првиот милениум, 74. од 10 век и петта од 970-тите.

974 г.  во други календари
Грегоријански календар 974
CMLXXIV
Ab urbe condita 1727
Асирски календар 5724
Бахајски календар -870–-869
Бенгалски календар 381
Берберски календар 1924
Будистички календар 1518
Бурмански календар 336
Византиски календар 6482–6483
Еврејски календар 4734–4735
Ерменски календар 423
ԹՎ ՆԻԳ
Етиопски календар 966-967
Ирански календар 352–353
Исламски календар 363–364
Јулијански календар 974    CMLXXIV
Кинески календар 癸酉年月日
(3610/3670)
— до —
甲戌年月日
(3611/3671)
Коптски календар 690–691
Корејски календар 3307
Календар Мингуо 938 пред РК
民前938年
Селевкидски календар 1285–1286
Тајландски сончев календар 1517
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1030–1031
 - Шака самват 896–897
 - Кали југа 4075–4076
Холоценски календар 10974
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6482 и 6483 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5724 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4734 и 4735 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1727.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 974. година се протега во 3610 и 3611, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3670 и 3671 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1517. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 363 и 364 исламска година.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди