< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

938 (CMXXXVIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 938 година од новата ера, 938. од првиот милениум, 38. од X век и деветта од 930-тите.

938 во разни календари
Грегоријански календар938
CMXXXVIII
Ab urbe condita1691
Ерменски календар387
ԹՎ ՅՁԷ
Асирски календар5688
Балиски календар859–860
Бенгалски календар345
Берберски календар1888
Будистички календар1482
Бурмански календар300
Византиски календар6446–6447
Кинески календар丁酉(огн. петел)
3634 или 3574
    — до —
戊戌年 (зем. куче)
3635 или 3575
Коптски календар654–655
Етиопски календар930–931
Еврејски календар4698–4699
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера994–995
 - Сачка ера859–860
 - Кали-југа4038–4039
Холоценски календар10938
Ирански календар316–317
Исламски календар326–327
Јапонски календарЏохеј 8 / Тенгјо 1
(天慶元年)
Јавански календар838–839
Јулијански календар938
CMXXXVIII
Корејски календар3271
Мингуо-календар974 пред Р. Кина
民前974年
Нанакшахи−530
Селевкидски календар1249/1250 г.г.
Тајландски сончев календар1480–1481
Тибетски календар阴火鸡年
(женски оган-петел)
1064 или 683 или −89
    — до —
阳土狗年
(машка земја-куче)
1065 или 684 или −88

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6446 и 6447 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5688 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4698 и 4699 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1691.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 938 година се протега во 3574 и 3575, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3634 и 3635 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1481. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 326 и 327 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди