< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

915 (CMXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 915 година од новата ера, 915. од првиот милениум, 15. од X век и шеста од 910-тите.

915 во разни календари
Грегоријански календар915
CMXV
Ab urbe condita1668
Ерменски календар364
ԹՎ ՅԿԴ
Асирски календар5665
Балиски календар836–837
Бенгалски календар322
Берберски календар1865
Будистички календар1459
Бурмански календар277
Византиски календар6423–6424
Кинески календар甲戌(дрв. куче)
3611 или 3551
    — до —
乙亥年 (дрв. свиња)
3612 или 3552
Коптски календар631–632
Етиопски календар907–908
Еврејски календар4675–4676
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера971–972
 - Сачка ера836–837
 - Кали-југа4015–4016
Холоценски календар10915
Ирански календар293–294
Исламски календар302–303
Јапонски календарЕнги 15
(延喜15年)
Јавански календар814–815
Јулијански календар915
CMXV
Корејски календар3248
Мингуо-календар997 пред Р. Кина
民前997年
Нанакшахи−553
Селевкидски календар1226/1227 г.г.
Тајландски сончев календар1457–1458
Тибетски календар阳木狗年
(машко дрво-куче)
1041 или 660 или −112
    — до —
阴木猪年
(женско дрво-свиња)
1042 или 661 или −111

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6423 и 6424 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5665 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4675 и 4676 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1668.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 915 година се протега во 3551 и 3552, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3611 и 3612 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1458. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 302 и 303 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   915 на Ризницата ?